Ak sa chystáte kupovať novú posteľ, určite viete, že nejde o malú investíciu. Preto je dôležité dať si na výbere záležať a nájsť takú, s ktorou budete spokojní a ktorá vám bude dobre slúžiť počas mnohých rokov. Poradíme vám, ako sa zorientovať v nekonečnom množstve modelov, ktoré v súčasnosti trh ponúka, a ako vybrať vhodnú posteľ podľa vašich predstáv a potrieb. Tak poďme na to.
1. Cena postele
Začneme možno trochu netradičným kritériom. Lenže častokrát je to práve rozpočet, v ktorom ako prvom máme jasno a podľa neho sa aj musíme orientovať. Ak hľadáte niečo cenovo nenáročné, najjednoduchším riešením bude zakúpiť rám postele a do neho vhodný rošt a kvalitný matrac. Nemusíte mať obavu, že cena bude na úkor kvality alebo dizajnu – v súčasnosti je ponuka postelí taká široká, že nie je problém vybrať si dobre aj nižšej cenovej relácii.
2. Konštrukcia postele
Pravdepodobne už viete, pre koho kupujete novú posteľ a kde bude umiestnená. Podľa toho treba zvoliť aj jej konštrukciu. Najbežnejšími typmi konštrukcie sú klasické jednolôžkové a dvojlôžkové postele. Najmä v detských izbách sú vďaka úspore miesta obľúbené dvojposchodové postele, kedy sú dve postele nad sebou, alebo poschodové postele, kedy je posteľ “na poschodí” a pod ňou vzniká priestor napríklad na písací stôl. Ďalším riešením do detských či hosťovských izieb je posteľ s prístelkou. Klasická jednolôžková posteľ má v spodnej časti namiesto úložného priestoru prístelku, ktorá sa vysunie a poslúži na príležitostné spanie.
3. Veľkosť postele
Počas spánku by sme mali mať dostatok priestoru a pohodlia. Jednoduchým vzorcom si môžete vypočítať, akú minimálnu dĺžku by mala mať vaša posteľ: ku svojej výške pripočítajte 20-25 cm. V prípade manželskej postele by sa mal počítať rozmer podľa vyššieho partnera. Štandardná dĺžka postele je 200 cm, ale vyšším ľuďom to nemusí stačiť. Šírka postele je zväčša pri jednolôžku 90 cm a pri manželskej posteli 160 alebo 180 cm. Okrem toho nájdete aj množstvo atypických rozmerov: 110-120 cm široké jednolôžko pre väčší komfort, 140 cm ako kráľovsky veľké jednolôžko alebo menšie dvojlôžko, 200 cm a viac pre extra veľkú manželskú posteľ. Ak máte v dome alebo byte dostatok priestoru, určite si doprajte väčšie rozmery postele pre maximálne pohodlie. Uvidíte, že to za to stojí!
4.Výška postele (lôžka)
Okrem dĺžky a šírky postele je tu ešte tretí rozmer, a to výška postele alebo lôžka. Pozor, nemyslíme tým celkovú výšku postele vrátane čela, ako väčšinou uvádzajú výrobcovia. Neváhajte sa preto pýtať na výšku lôžka. Štandardom je 40-50 cm, pri detských posteliach okolo 40 cm. Odporúčaná minimálna výška postele je 25 cm (bez čela). V takejto výške sme chránení pred chladom od podlahy a nevdychujeme rozvírený prach. Niektorí ľudia sa cítia lepšie v nízkej posteli, treba však myslieť na to, že sa z nej ťažšie vstáva (musíte sa zdvihnúť z podrepu) a tak isto môže byť nepraktická pri ustieľaní a výmene bielizne. Naopak, vyššia posteľ (okolo 60 cm) umožnuje veľmi jednoduché vstávanie – zídete z nej s takmer vystretými nohami. Preto je vhodná pre seniorov a ľudí, ktorí majú problémy s kĺbami. Výška lôžka sa dá ovplyvniť aj výberom matraca a nastaviteľného roštu.
5.Materiály postele
Masív, drevotrieska, kov alebo čalúnenie? Materiál, z ktorého je posteľ vyrobená, je tiež jednou z dôležitých vlastností. Ktorý z nich si vyberiete, záleží najmä od vášho rozpočtu a vkusu. Riaďte sa štýlom a farbami, ktoré už v spálni máte, aby do nej posteľ pekne zapadla a dotvorila harmonický celok. Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v rôznych kritériách, ako vybrať posteľ ideálnu pre vás. Vyberajte s rozvahou a nebojte sa výrobcu alebo predajcu pýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma. Veď ako povedala legendárna česká herečka a komička Helena Růžičková: „Ak by mal človek aj desať domov a v nich tristo postelí, vždy môže spať len v jednej.“