Aký je náš matrac, taký je aj náš deň. Takto zveličene by sme mohli poukázať na to, aké nesmierne dôležité je mať správne zvolený a neopotrebovaný matrac. Neviete, v akej kondícii ten váš? V tomto blogu si posvietime na to, podľa čoho to odhalíte a poradíme vám, na ktoré kritériá sa zamerať pri výbere nového matraca.
Ako sa cítite po prebudení
Nikto z nás sa nechce ráno cítiť unavený, dolámaný alebo bojovať s bolesťou chrbta. Ak tieto problémy pociťujete zatiaľ iba krátkodobo alebo príležitostne, nemusí ísť o nič závažné. Každému z nás sa občas stane, že sa v noci dobre nevyspí. Ranná bolesť chrbta alebo iných častí tela, pokiaľ nemáte zdravotný problém, môže byť spôsobená napríklad nevhodnou polohou tela počas spánku. Iné je, ak tieto problémy pociťujete dlhodobo. Vtedy je načase zamyslieť sa nad tým,v akom stave je váš matrac a či je pre vaše potreby vyhovujúci.
Vyberajte na mieru
Naše telesné proporcie, váha, vek, pohlavie ale aj prípadné zdravotné ťažkosti či obmedzenia by mali slúžiť ako kompas pri určení kritérií vhodného matraca. Vo všeobecnosti platí, že muži a ľudia s vyššou hmotnosťou by mali mať tvrdší matrac, zatiaľ čo u žien a ľudí v nižšej hmotnostnej kategórii platí opak. Zamyslieť sa treba aj nad tým, v akej polohe najčastejšie spávate: ak na chrbte alebo na bruchu, vyberte si tvrdší model a ak na boku, vhodnejší bude mäkší typ. Deti potrebujú pre zdravý rast a správny vývoj pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. Naopak, seniorom budú viac vyhovovať mäkšie a elastickejšie matrace, ktoré sú pre nich pohodlné.
Špecifickými typmi matracov sú ortopedický a zdravotný. Je dôležité vedieť, aký je medzi nimi rozdiel. Ortopedický matrac zaisťuje oporu celému pohybovému aparátu a ideálne rozloženie váhy. Zdravotný matrac je vhodný pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko a pre alergikov. Pred kúpou sa informujte u výrobcu, či má na svoje produkty certifikáty, ktoré by mali svedčiť o ich kvalite.
Topper ako alternatíva
Je možné, že váš matrac je pomerne nový a neopotrebovaný, ale nevyhovujú vám jeho vlastnosti. Napríklad pri kúpe jedného veľkého matraca na manželskú posteľ môže byť problémom to, že každý z partnerov potrebuje iný stupeň tvrdosti matraca. Ideálnym riešením môže byť topper. Používa sa na zmenu tvrdosti matraca alebo na renováciu starého matraca. Topper predstavuje finančne nenáročné riešenie a jeho výhodou tiež je, že matracu poskytuje hygienickú ochranu.
Životný cyklus matraca
Každý matrac po zakúpení disponuje určitými vlastnosťami: má určitú tvrdosť, poskytuje určitú mieru opory a prispôsobivosti pre náš komfort. Môže byť ortopedický, s antibakteriálnou či antialergickou úpravou a tak ďalej. Lenže ako roky spania na ňom plynú, tieto vlastnosti postupne stráca a prestáva byť potrebnou oporou pre našu chrbticu a zvyšok tela. Okrem toho je dôležité aj hygienické hľadisko. V matraci je po niekoľkých rokoch veľké množstvo prachu, baktérií, roztočov, odumretej kože a potu.
Možno sa vám zdá, že váš súčasný matrac ešte nie je príliš opotrebovaný, spí sa vám na ňom dobre a netreba ho meniť. Pravdou však je, že po 5 až 8 rokoch pravidelného používania nastal čas na jeho výmenu.
Ak ste vďaka tomuto článku zistili, že vášmu matracu nastal čas odchodu do dôchodku a potrebujete nový, nezúfajte a urobte tak čo najskôr. Táto investícia do zdravia a kvalitnejšieho života sa vám niekoľkonásobne vyplatí. Veď ako povedal nemecký filozof Arthur Schopenhauer: „Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“
Uvažujete nad kúpou nového matraca? Prelistujte si naše katalógy matracov Benab!