Polyfázický spánok: Je efektívnejšie spať na etapy?

Možno ste už počuli o polyfázickom spánku, ktorý by sme po slovensky mohli nazvať aj mnohofázový spánok. Jeho podstata spočíva v tom, že jeden dlhý úsek spánku počas noci rozdelíme do viacerých kratších, čím môžeme ušetriť aj niekoľko hodín času denne. Je to však také jednoduché? Ako správne praktizovať takýto spánok a ako zistiť, či je vhodný aj pre vás?

Polyfázický spánok od útleho detstva

Polyfázický spánkový režim kedysi využíval každý z nás. Ako novorodenci sme spali až 18 hodín denne, pričom spánok bol rozdelený do niekoľkých pravidelných intervalov. Neskôr ako dojčatá sme spali trojfázovo – okrem hlavného nočného spánku sme si pospali aj doobeda a poobede. S nástupom do škôlky sa vytratila možnosť dopoludňajšieho spánku, takže sme už spali iba v noci a poobede. Neskôr sme prestali praktizovať aj poobedňajší šlofík, a to zväčša vtedy, keď sme začali chodiť do školy.

Vedci sa nezhodujú

Takto sme boli sme nútení prispôsobiť sa spoločnosti, v ktorej sa za normálne považuje spať približne 8 hodín v noci. Ale je to naozaj normálne a to najlepšie pre naše telo aj mozog? Využívame takto našu energiu a čas naozaj naplno? Veď aj v oblasti stravovania neustále počúvame z každej strany, že si denný prísun živín a energie máme rozdeliť do 5 menších porcií jedla v priebehu dňa – asi nikto nie je zástancom toho, aby sme jedli iba jednu obrovskú porciu jedla za deň.

Vyzerá to tak, že v tejto oblasti zatiaľ nebolo urobených dosť vedeckých výskumov a tak sa názory vedcov líšia: Niektorí tvrdia, že potrebujeme 7-8 hodín nočného spánku, niektorí sa zase prikláňajú k výhodám polyfázického spánku. Vraj je pre nás prirodzený, čo môžeme vidieť na príklade spomínaných bábätiek, a vďaka nemu sa naše telo dokáže zregenerovať efektívnejšie a za kratší čas. Na druhej strane, spája sa s ním aj rad nevýhod a rizík, o ktorých si povieme ďalej.

Nie je pre každého

Možností, ako praktizovať takýto spánok, je niekoľko. Všetky si ale vyžadujú veľkú disciplínu a pravidelnosť – etapy spánku by mali byť vždy v tú istú hodinu počas dňa, inak budete mať rozhodený biorytmus a o slovo sa prihlási únava. Okrem toho je potrebné naučiť sa rýchlo zaspať a následne vstať v určený čas.

Polyfázický spánok a jeho riziká a prínosy ešte nie je dostatočne vedecky preskúmané, preto treba zvážiť, či sa do takého experimentu pustíte. Existujú zdravotné obmedzenia, pri ktorých by ste polyfázický spánok radšej nemali skúšať. Ako sa hovorí, lepšie je problémom predchádzať než ich riešiť. Určite nezaškodí poradiť sa s vaším lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav. Treba tiež počítať s aklimatizačnou fázou, nakoľko sa organizmus snažíme nastaviť na úplne iný režim, na aký bol doteraz zvyknutý. Môže sa dostaviť únava, podráždenosť či neschopnosť sústrediť sa.

Bifázický spánok: na 2 etapy

Pre človeka, ktorý je zvyknutý na klasický monofázický (jednofázový) spánok počas noci, je najjednoduchšie prejsť na bifázický, teda dvojfázový spánok. Jeho podstatou je jeden dlhý nočný spánok a jeden krátky spánok cez deň. Nočný spánok je pritom skrátený o jeden spánkový cyklus, ktorý trvá 1,5 hodiny. V praxi to znamená, že napríklad ak v noci spávate 7,5 hodiny, skrátite si tento čas na 6 hodín; ak 9 hodín, zredukujete ich na 7,5. Poobedňajší šlofík si vypočítajte tak, aby bol približne v strede vášho dňa – teda času, kedy bdiete. Mal by trvať 20 až 30 minút, nikdy nie viac, aby ste neupadli do hlbokého spánku. Ušetríte tak hodinu času denne.

Možno ho aj vy sami spíte bifázicky alebo poznáte niekoho vo vašom okolí, len ste doteraz nepoznali toto pomenovanie. Je bežný najmä u starších ľudí, u ktorých je značne znížená schopnosť dlhšie trvajúceho spánku počas noci. Tým pádom im vyhovuje dopriať si aj kratší spánok cez deň.

Polyfázický spánok: 4 alebo 6 etáp

Náročnejší režim predstavuje štvorfázový spánok. Môže mať dva varianty: prvým je nočný spánok skrátený iba na 3 hodiny, počas dňa sa spí 3 x po 20 minút. V druhej je už dlhší nočný spánok úplne vynechaný a spí sa 4 x denne po 30 minút v 6-hodinových intervaloch. Hovoriť už môžeme o značných časových úsporách: spíte iba 4, resp. 2 hodiny.

Podobný ako druhý typ štvorfázového spánku je šesťfázový spánok. Rozdiel je iba v počte fáz. Spí sa až 6x za deň, a to každé 4 hodiny v trvaní 20-30 minút. Spolu sú to 2-3 hodiny spánku.

Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy alebo naopak, ako skvelá úspora času? Ľudia, ktorí si polyfázický spánok vyskúšali na vlastnej koži, sa spravidla delia do dvoch skupín: Buď sa cítili nesmierne unavení, ich mozog bol ´´vypnutý´´ a po krátkom čase to vzdali, alebo si naopak pochvaľovali zvýšenú mieru energie a ušetrený čas na iné aktivity. Tak či onak, spánok na etapy nebude to pravé orechové pre každého z nás.

Mrknite sa aj na ďalšie články zo sveta matracov a zdravého spánku! 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobné články

Začnite písať aby ste videli produkty, ktoré hľadáte.